Az amerikai elnökjelölti televíziós viták műfaját követő 90 perces műsor az egyetlen esemény a szeptember 22-i országos parlamenti választás előtti kampányban, amelyen egymással vitázik a kancellári tisztség elnyerésére esélyes két erő, a konzervatív CDU/CSU pártszövetség és a szociáldemokrata párt (SPD) kormányfőjelöltje. A két politikus jól ismeri egymást, a 2005-2009 közötti nagykoalíció idején Peer Steinbrück volt a pénzügyminiszter Angela Merkel kormányában.
A vitát élőben közvetíti a két országos közszolgálati televízió (ARD, ZDF), és a két vezető kereskedelmi adó (RTL, ProSieben). A témákat a műsorvezetők határozzák meg, az első megszólalás joga Steinbrücké, és Merkel zárja a vitát. Erről sorsolással döntöttek.
A legutóbbi - a Süddeutsche Zeitungban szombaton ismertetett - közvélemény-kutatás szerint a németek fele arra számít, hogy Angela Merkel szerepel majd jobban, és csak 25 százalék számít Peer Steinbrück győzelmére. Ennek alapján Merkel a számára legjobb esetben nem okoz csalódást, míg Steinbrück a számára legrosszabb esetben a többségi várakozásnak megfelelően szerepel.
A német sajtóban az utóbbi napokban megjelent elemzések közös megállapítása szerint a tévévita az utolsó lehetőség a szociáldemokratáknak arra, hogy megfordítsák a közhangulatot. A fő cél pedig annak a nagyjából 10 milliós tömegnek a mozgósítása, amely 2002 óta elfordult az SPD-től, de nem állt át más párthoz, hanem a bizonytalanokhoz vándorolt. Elemzők így arra számítanak, hogy az SPD jelöltje Merkel és a konzervatív-liberális koalíció támadására összepontosít majd, és megpróbál valamilyen új elemet, ügyet beemelni a kampányba, ami beszédtéma lehet a következő napokban-hetekben.
Az uralkodó véleményáramlat szerint a következő ciklusban tovább folytatja a kormányzást a konzervatív-liberális koalíció, vagy felújítják a 2005-2009 közötti nagykoalíciót, vagyis Merkel mindenképpen kancellár marad.
A konzervatív politikus minden vizsgált mutató szerint jobban áll, mint kihívója. A többség rokonszenvesebbnek és hitelesebbnek tartja Steinbrücknél, akit sokan arrogánsnak gondolnak. Ráadásul az SPD jelöltjének az átlagosnál is rosszabb a megítélése a nők és a volt NDK területén élők körében.
A pártok támogatottságát mérő vizsgálatok szerint is messze jobban állnak a konzervatívok, mint a szociáldemokraták, és a kormánypártok egy hajszállal vezetnek az ellenzéki pártok előtt. Az utóbbi napokban megjelent felmérések szerint a CDU/CSU 41 százalékon, a liberális FDP pedig 5-6 százalékon áll, vagyis eléri a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékot. Az SPD-nek 22-26 százalék közötti támogatottságot jeleznek a legutóbbi mérések, míg a szociáldemokratákkal közös kormányzásra készülő Zöldek 11-12 százalékon állnak. A reformkommunista Baloldal - amellyel országos szinten egy párt sem hajlandó összefogni - 8-10 százalékos választói támogatottsággal rendelkezik. Az előrejelzések szerint más párt várhatóan nem jut be a Bundestagba, a törvényhozás alsóházába.